Zaręczyny są wyrazem miłości. To piękna chwila, warto więc wiedzieć, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, gdy usłyszy się pytanie: “czy wyjdziesz za mnie?”. Odpowiadając “tak” nie musisz się wtedy zastanawiać, którą dłoń dać partnerowi. Dzięki temu w pełni możecie skupić się na Waszym uczuciu. To, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy, dla wielu osób nie jest oczywiste. Dowiedz się: skąd pochodzi zwyczaj wręczania pierścionka, jak obecnie wyglądają zaręczyny oraz jak zakładać tę biżuterię przed i po ślubie.

Pierścionek zaręczynowy – historia tradycji

Ludzie od wieków lubią posługiwać się symbolami. Przypisywanie przedmiotom znaczenia jest zatem z nami od dawna. Biżuteria kojarzona jest z pięknem zarówno ciała, jak i duszy, dlatego zaczęto ją wręczać kobietom. Dopiero z czasem znaczenia nabrało to, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy.

Historia zaręczyn zaczęła się w starożytnym Egipcie. Wtedy to mężczyźni wręczali kobietom ozdobę w formie okrągłego drucika, która miała symbolizować wieczną miłość. Był to dobrze nam znany pierścionek zaręczynowy. Na którym palcu zakładali go Egipcjanie? Na czwartym od lewej dłoni, gdyż uważano, że właśnie stamtąd krew płynie prosto do serca. Zwyczaj ten wyglądał podobnie w starożytnej Grecji i Rzymie.

Jednak dopiero w średniowieczu pierścionek zaręczynowy stał się naprawdę ważny. Każda niewiasta, która go dostała, za niedługo miała wyjść za mąż. Był to bardzo ważny symbol, informujący innych mężczyzn, że kobieta jest zajęta. W okresie tym pierścionki przyozdabiano szafirem, gdyż wierzono, że zmieni on kolor, gdy wybranka zdradzi lub będzie nieszczera. Natomiast w XIII wieku papież Innocenty III oficjalnie uznał pierścionek zaręczynowy jako oficjalny symbol miłości i obietnicy ślubu.

Jak obecnie wyglądają zaręczyny?

Z czasem pierścionki zaręczynowe i zwyczaje przedślubne zaczęły coraz bardziej się zmieniać. Nie straciły jednak swojej symboliki – nadal były znakiem miłości i obietnicą wspólnego życia. Jak obecnie wyglądają zaręczyny? Współcześnie wybrać można zarówno tradycyjną formę tego wydarzenia, jak i bardziej nowoczesną. Pierwsza z nich zakłada wizytę w domu przyszłej panny młodej. Zaręczyny informują wtedy jej rodziców o przyszłych zaślubinach. Czasem wymagane jest także oficjalne poproszenie ojca wybranki o rękę jego córki. Coraz częściej się jednak odchodzi od tych schematów. Współczesne zaręczyny odbywają się albo na samotności w romantycznej scenerii, albo w ważnym dla pary miejscu. Część osób decyduje się też na publiczne zaręczyny np. podczas meczu lub koncertu.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem?

Tradycja zakłada, że to mężczyzna zakłada pierścionek swojej wybrance. Musi więc wiedzieć, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy. Zgodnie ze zwyczajem powinien on zostać nałożony na palec serdeczny prawej ręki. Przyjęcie go to oficjalna zgoda na małżeństwo.

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Chcesz nadal nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie i zastanawiasz się, na którą rękę go założyć? Dużo kobiet przed zaślubinami przekłada go na lewą dłoń. Dzięki temu powstaje miejsce na obrączkę. Natomiast część osób nosi pierścionek zaręczynowy i obrączkę na tym samym palcu – serdecznym u prawej dłoni. Jeśli jednak wygodniej Ci nosić go w innym miejscu, nie wahaj się i wybierz odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Ciekawym pomysłem jest również zawieszenie go na łańcuszku i noszenie jak naszyjnika.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

To, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce, zmieniło się niedawno. Wcześniej zakładano go na prawej dłoni, jednak wojna to zmieniła. Po nieudanym powstaniu styczniowym kobiety zaczęły okazywać solidarność z wdowami, których mężowie polegli w bitwach. Przekładały więc pierścionek na lewą dłoń, tak jak kobiety przekładają obrączkę po stracie ukochanego. I w ten sposób do dziś nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce.

Na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w innych państwach?

To, na który palec i na którą dłoń zakłada się pierścionek zaręczynowy, zależy więc od tradycji kraju. W większości państw europejskich, afrykańskich i północno-amerykańskich nosi się go na lewej ręce. Są jednak od tego liczne wyjątki i ciekawe zwyczaje. Na Węgrzech kobieta podczas zaręczyn otrzymuje się obrączkę, którą zakłada na lewą dłoń. Dopiero w dniu śluby przekłada ją na drugą. W Niemczech, Austrii, Rosji i Japonii pierścionek zaręczynowy podobnie jak w Polsce, zakładany jest na serdeczny palec.

Pierścionki zaręczynowe w SiZ Lux

Wiesz już, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy – pora więc wybrać najlepszy jego model. Nasz sklep z pierścionkami posiada w swojej ofercie biżuterię, która jest bardzo oryginalna. Łączymy srebro ze złotem, dzięki czemu nasze produkty są wyjątkowe, a nosząc je łatwo się wyróżnić z tłumu. Nasze pierścionki zaręczynowe posiadają:

  • cyrkonie,
  • emalię,
  • perły,
  • bursztyn.

Dzięki tak bogatemu wyborowi z pewnością znajdziesz produkt pasujący do Twojej drugiej połówki.