Nawet najszlachetniejsza biżuteria wraz z upływem czasu podlega procesom starzenia się. Jak wyczyścić srebrną biżuterię i jak dbać o złotą, by cieszyć się jej pięknem przez długi czas? Sprawdź nasze porady, jak usunąć nalot, przebarwienia i inne zabrudzenia z biżuterii, a także, w jaki sposób przywrócić jej szlachetny blask.

Ciemnienie biżuterii jest naturalnym procesem

Na początku warto przypomnieć, że ciemnienie srebrnej i złotej biżuterii jest procesem naturalnym i nie świadczy o złej jakości produktów. Na zmianę koloru pierścionków, łańcuszków czy kolczyków i ich matowienie wpływa wysokie stężenie tlenku siarki w powietrzu, które powoduje proces utleniania. Przebarwienie biżuterii z metali szlachetnych jak srebro czy złoto może powodować również niewłaściwe pH skóry wydzielane razem z potem. Niekorzystny wpływ na biżuterię mają także środki chemiczne, kosmetyki oraz chlorowana czy słona woda, dlatego warto ściągnąć biżuterię na basenie i uważać na ulubione naszyjniki czy bransoletki podczas nakładania kosmetyków i sprzątania.

Jak czyścić złotą i srebrną biżuterię?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić srebrne kolczyki lub złoty pierścionek? A może chcesz przywrócić blask innej biżuterii? Czyszczenie złota i srebra możesz przeprowadzić w zaciszu własnego domu i to nawet bez konieczności użycia specjalistycznych środków. Jest na to kilka sposobów.

  • Roztwór z ciepłej wody i płynu do mycia naczyń, mydła lub soku z cytryny. Do miski z powstałym roztworem należy włożyć biżuterię na 10–15 minut, a następnie osuszyć ją miękką ściereczką.
  • Roztwór ciepłej wody z białym octem (w stosunku ¼ wody i ¾ octu). Wkładamy do niego biżuterię na kilka minut, a następnie osuszamy za pomocą miękkiej ściereczki.
  • Szczoteczka i łagodna pasta do zębów (ważne – nie może zawierać sody i nie może być to pasta wybielająca). Szczoteczka natomiast powinna być wykonana z miękkiego włosia, które nie naruszy struktury biżuterii. Stwórz papkę z pasty do zębów i odrobiny wody, następnie delikatnie i z niezwykłą ostrożnością, wyczyść zakamarki biżuterii, na koniec opłucz ją wodą i wysusz.
  • Czyszczenie za pomocą sody oczyszczonej – srebro i złoto, szczególnie to naleciałe rdzą, możesz wyczyścić z pomocą roztworu wody z sodą oczyszczoną. Wyłóż miskę folią aluminiową, nalej do niej ciepłej wody z dodatkiem sody oczyszczonej, zanurz w niej biżuterię (czasem potrzeba nawet parę godzin, by biżuteria się oczyściła), a następnie osusz ją miękką ściereczką.
  • Specjalistyczna ściereczka i płyn do czyszczenia biżuterii – na rynku (np. w sklepie jubilerskim) dostępne są również specjalistyczne ściereczki, nasączone odpowiednim preparatem. Pomogą przywrócić blask Twojej srebrnej lub złotej biżuterii. Możesz użyć także specjalnego płynu, przeznaczonego do łatwej, samodzielnej pielęgnacji biżuterii.

Preparaty do czyszczenia biżuterii domowymi sposobami są bezpieczne dla metali szlachetnych jak złoto i srebro. Jeśli jednak mimo wszystko obawiasz się o swoją najcenniejszą biżuterię, nie masz pewności z czego została wykonana lub nie możesz pielęgnować jej samodzielnie, oddaj ją do profesjonalnego czyszczenia w zakładzie jubilerskim.

Jak czyścić biżuterię z kamieniami?

Wiesz już, jak czyścić srebrną i złotą biżuterię. Jednak jak wyczyścić biżuterię z kamieniami? Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Lepiej zrezygnować ze sposobów czyszczenia z moczeniem w wodzie, ponieważ może ona osłabić działanie kleju mocującego kamień do biżuterii. Możesz jednak nasączyć ściereczkę w danym roztworze i po wyciśnięciu z niej wody, wilgotną ściereczką czyścić poszczególne elementy biżuterii. Wybór sposobu czyszczenia biżuterii zależy również od rodzaju kamienia:

  • perły można zamoczyć w mleku na 24 godziny, a następnie wypłukać w wodzie i osuszyć miękką ściereczką,
  • kamienie półszlachetne (np. jaspis, agat czy malachit) można przetrzeć oliwką,
  • kamienie szlachetne (np. diament, brylant, kryształ, rubin, szafir) można wyczyścić z pomocą ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła.

Zadbaj na co dzień, czyli jaki przechowywać biżuterię?

Nie tylko ważne jest to, jak czyścić biżuterię, ale także sposób jej przechowywania. Najlepiej trzymać biżuterię w suchym i zaciemnionym miejscu, z dala od wilgoci, powietrza i nadmiernego światła. Dobrym miejscem będzie sypialnia, garderoba lub salon. Inspiracją jest przechowywania biżuterii w specjalnych kuferkach z przegródkami, które nie tylko zabezpieczą Twoją biżuterię, ale również pomogą ją uporządkować i zapobiegają plątaniu się łańcuszków czy gubieniu zatyczek od kolczyków. Do przechowywania możesz wykorzystać także oryginalne opakowania po biżuterii.

Polecanym rozwiązaniem jest także odseparowanie biżuterii i włożenie jej pojedynczo do woreczków strunowych lub owinięcie miękką tkaniną. Dzięki temu unikniesz jej uszkodzenia mechanicznego, np. rozerwania się łańcuszków, wypadnięcia kamieni czy innych ozdobnych elementów kolczyków, bransoletek, wisiorków i pierścionków.

Jak wyczyścić srebrną lub złotą biżuterię? Przede wszystkim regularnie, dzięki czemu unikniesz silniejszych zabrudzeń. Biżuterię z metali szlachetnych jak złoto i srebro możesz wyczyścić za pomocą domowych sposobów, np. roztworu wody z octem, płynem do mycia naczyń, mydła czy sody oczyszczonej. Warto dwa razy w roku polerować obrączki, pierścionki i ulubioną biżuterię za pomocą miękkiej ściereczki lub specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych dostępnych w sklepach jubilerskich. Odwiedź nasz sklep z biżuterią online, wybierz dla siebie najpiękniejszą biżuterię ze złota i srebra i ciesz się jej doskonałą jakością przez wiele lat!